Peruwiany dołączyły do naszej hodowli w 2013 roku . Zainteresowanie tą rasą zaczęło się gdy pierwszy raz zobaczyłam takiego psa na międzynarodowej wystawie psów. Ujęła mnie ich piękna sylwetka i łagodne usposobienie . A teraz po dłuższym przebywaniu z tymi psami wiem , że jest to niezwykła rasa.

Nagi pies peruwiański to dobry obserwator otoczenia. Należy do grupy psów stróżujących i rzeczywiście taki jest. Pilnuje podwórka i domu a przede wszystkim człowieka. Jest nieufny i ostrożny wobec obcych. Do właściciela jest bardzo przywiązany, wierny i przyjazny.

Nagi pies peruwiański jest bardzo przyjazny w stosunku do innych zwierząt na wspólnym podwórku, nie wykazuje wobec innych zwierząt agresji.

Mają braki w uzębieniu ale radzą sobie dobrze z gryzieniem pokarmów. Przysmakiem jest dla peruwiana gotowany kurczak.

Nie są chorowite, dobrze znoszą upały i mrozy ,jeżeli zapewni im się odpowiednie warunki. Uwielbiają kąpiele słoneczne dlatego trzeba pamiętać o nasmarowaniu skóry kremem z filtrem UV w upalne dni. A zimą ubrać gdy jest mróz a piesek chce pobiegać po dworze. Są bardzo ciepłe i przytulne. Pielęgnacja takiego pieska nie zajmuje wiele czasu , wystarczy 

raz w tygodniu wykapać pieska.

informacje na temat pielęgnacji skóry na stronie - Pies poradnik: 

http://www.piesporadnik.iq.pl/title,,pid,806,dest,race.html#details

Trochę historii :

Nagi pies peruwiański pochodzi z Peru , historia sięga I w.p.n.e. Zachowane są posągi władców w koronie i u jego stóp peruwiański pies. Przodkowie ich byli wykorzystywaniu do pilnowania plantacji orchidei.[Wikipedia. org]

W Peru do dziś peruwiany biegają dziko.

W miotach nagich psów peruwiańskich rodzą się również całkowicie owłosione pieski. Jest to prawidłowe i niezbędne aby ta rasa przetrwała. Wskazane jest aby  co kilka pokoleń krzyżować osobniki owłosione.

Nagie psy peruwiańskie występują w trzech wariantach wielkościowych:

  • nagi pies peruwiański duży ( wzrost 50-60 cm)

  • nagi pies peruwiański średni ( wzrost 40-50 cm)

  • nagi pies peruwiański miniaturowy ( wzrost 25-40 cm)

W roku 1985  Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) uznała i zarejestrowała peruwiańskiego bezwłosego psa w swojej nomenklaturze rasowej z numerem 310, klasyfikując go do grupy V.

Szesnaście lat później, w 2001 roku, bezwłosy pies został uznany za dziedzictwo narodowe Peru

W Peru Dzień Bezwłosego Peruwiańskiego Psa obchodzony jest 12 czerwca.

Bardzo polecam tę rasę.

Ania Ostek

 

 

Download
WZORZEC RASY
Wzorzec rasy FCI.pdf
Adobe Acrobat Document 226.6 KB

aniaostek@op.pl

+48660673322